Az nbeteljest jslatok
Az nbeteljest jslatok
- avagy azt kapod, amit vrtl...
Amit elhisznk magunkrl, vagy gondolunk msokrl, az sokszor valra is vlik.
Ez nem varzslat, valjban nem is jslat.
Egyszeren gy mkdik az elme.
Akr a vonzs trvnynek is hvhatnnk, hiszen ugyanabbl az alapvetsbl tpllkozik: az elme hatalma sokkal nagyobb, mint hinnnk. A gondolatok ereje teremt hats s ha valamit igaznak vlnk, az valsznleg gy is lesz. Az nbeteljest jslat a kvetkezkppen nz ki: akr igaz, akr nem, amit egy helyzettel kapcsolatban igaznak vlnk, az gy, vagy gy
megvalsul. Ezrt sokszor fordul el az is, hogy egy-egy jslat csak azrt vlik valra, mert az illet, akinek jsoltk, annyira hisz benne.
Ebbl a jelensgbl ered szmos mdszer amivel sikeresebbek lehetnk. Relaxlhatunk, vagy pp felbreszthetjk a bennnk szunnyad gniuszt.
Az NLP, a pozitv megerstsek, a vgyaink, cljaink kpi megjelentse vagy bizonyos clzott meditcik mind ugyangy mkdnek.
Az let egy nbeteljest jslat: nem mindig kapod meg amire vgysz, de hossz tvon egsz biztosan azt kapod, amit vrtl tle.
A Pygmalion-hats
Az nbeteljest jslatoknak kt tpusa ltezik.
Az gynevezett pygmalion-hats arrl szl, hogy gy kezeljk a msikat amilyen a vlemnynk, a gondolataink, az elvrsunk vele szemben s erre reaglva vlik olyann, amilyennek mi hisszk t. Ahogy Eliza Doolittle-bl is sikerlt rilnyt faragni pusztn azltal, hogy megellegeztk neki a szerepet, gy brkivel „csodt” tehetnk, de akr tnkre is tehetjk. A pedaggiban fontos szerepet kapott ez az elv s a gyereknevelsben is egyre tbb irnyzat pl az elvrsok alapelvre.
Megfigyelsek s ksrletek sokasga igazolja, hogy azok a htkznapi dikok, akiket tanraik az tlagnl okosabbnak nyilvntanak, vagy a szlk csodagyereknek tartanak, csakugyan szorgalmasabb vlnak, okosabbnak bizonyulnak ezt kveten.
Ezzel szemben azok a gyerekek akiket lehlyznek, ostobnak tekintenek, vagy llandan aggdnak miatta, mintha nem lennnek kpesek nllan boldogulni, k ennek megfelelen is fognak viselkedni. Az elzetes feltevs utbb valsgg vlik s gy a szavaknak rendkvl nagy jelentsgk van.
Az a n akinek eleget mondjk, hogy gynyr, szinte kivirul s megszpl. Mg azok, akiket csnynak tartanak s ezt a szemkbe is mondjk elhanyagoljk magukat s valban csnyv vlnak egy id utn. gy teszel, ahogy gondolsz
A msodik tpus nbeteljest jslat akkor valsul meg, amikor az emberek maguktl megvltoztatjk a viselkedsket, hogy egyetrtsenek egy nmaguk ltal fellltott igazsggal.
Ez akr csoportokra is vonatkozhat, hiszen amikor a befektetk gy
hiszik, hogy a rszvnyek ra lefel fog menni, mindenki elkezd eladni. Ettl persze rszvnyek ra valban lemegy. gy remekl manipullhat a mdin keresztl egy-egy rszvny rfolyama.
Az ember nem egyszeren egy adott helyzetre reagl hanem arra, ahogyan rzkeli s rtkeli ezt a szitucit s amilyen jelentsget tulajdont neki. Aki azzal vg neki egy feladatnak, hogy "na, ez nekem biztosan nem fog sikerlni", akkor nem is ad bele apait-anyait. Nem hajt annyira, mert mr elknyvelte magban a kudarcot.
Ha viszont azt mondja: "Sikerl, mert akarom!" - mindent elkvet, hogy bebizonytsa: igenis igaza volt. Teht egy-egy helyzettel kapcsolatos reakciinkat sokkal inkbb a gondolataink hatrozzk meg, mint a helyzet maga.
Amit mondunk, ahogy viselkednk, az befolysolja azt, ami trtnni fog velnk.
Ha egy adott helyzetbe meghatrozott elvrsokkal lpnk be, valsznleg olyan viselkedst fogunk produklni, hogy az elvrsaink valra vltsk nmagukat.
Hogyan hasznld?
Fordtsd az elnydre s msok elnyre azltal, hogy igazn higgy valami j dolgot a msik emberrl s eszerint kezeld t ahnyszor beszltek, tallkoztok, vagy nyilatkozol rla. Ezzel elrheted, hogy az illet rendelkezzen azzal a tulajdonsggal, gy neked is jobb lesz. A prod, a gyerekeid, a bartaid jobb emberr vlhatnak ezltal. Az mr cask hab a tortn, hogy az emberek valami ltaluk megmagyarzhatatlan ok miatt, de szeretnek a kzeledben lenni s lvezik a trsasgodat.
Hogyan vdd ki?
Amikor szreveszed, hogy a krnyezeted egy bizonyos tulajdonsgod alapjn kezel dntsd el, az kedvez-e szmodra vagy sem. Ha azt veszed szre, egyre tbben mondjk, hogy neked mindig j kedved van, ne tiltakozz! Mg akkor sem ha te nem rzed gy. Elbb-utbb igazz vlik s ez j neked is, msoknak is.
Viszont ha olyan tulajdonsgot prblnak rd aggatni ami rossz neked, nyugodtan krd ki magadnak s nyilatkoztasd ki az ellenkezjt. Nem kell bizonygatni. Egyszeren csak hidd el, hogy nincs igazuk s erstsd magadban az ellenkezjt.
Forrs: www.nana.hu
|